Recenze dovolených - Bulharsko - Nessebar

Recenze dovolených - BULHARSKO - Nessebar

Letovisko Nessebar

Letovisko / městečko Nessebar je jedním z nejnavštěvovanějších bulharských letovisek na pobřeží Černého moře. Leží 38 km od Burgasu a asi 100 km jižně od Varny na skalnatém poloostrově stejného jména, který volně navazuje na písečné Slunečné pobřeží na jihu.

Památky

Město Nessebar bylo vyhlášeno architektonickou a archeologickou rezervací roku 1956, od roku 1983 je zapsáno v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je známo typicky černomořskou zástavbou dvoupatrových dřevěných domů, tisknoucích se k sobě v křivolakých uličkách, jejich atmosféru dotvářejí četné kostely především z byzantského období – kostel Sv. Jana Křtitele (11. stol.), Sv. Štěpána (10. stol.) s nádhernými nástěnnými malbami z období bulharského národního obrození i kostel Pantokratora. Nejstarším dochovaným kostelem je Bazilika pocházející patrně z 5. stol.. V centru města stojí Starý Biskupský palác, který bezesporu patří mezi nejpůsobivější dominanty města.  Na okraji starého města stojí unikátní dřevěný větrný mlýn.  Vynechat byste neměli ani Archeologické muzeum s rozsáhlou sbírkou ikon a antickou keramikou nebo klášter Sv. Jiří, který je oblíbeným bulharským patronem. Nedaleko přístavu jsou dobře zachovalé hradby, ve městě je dláždění z dob středověku i antického Řecka a Říma.

Zábava a turistická vybavenost

Nessebar je oblíbeným centrem pouličních umělců, najdete zde mnoho malířů i muzikantů, kteří tvoří nedílnou součást zdejší atmosféry. Samozřejmostí jsou restaurace, kavárničky obchůdky nabízející široký sortiment uměleckých předmětů, tradičních stříbrných šperků i kýčovitých suvenýrů – každému podle jeho gusta…

Pláže v Nessebaru

Pláže v okolí Nessebaru široké, pokryté jemným zlatavým pískem. Nabízejí veškerý turistický komfort v podobě lehátek, slunečníků, možností vodních sportů a půjčoven všeho možného.

Hodnocení CA MONTY s.r.o.

Příjemné, historické letovisko plné obchůdků a restaurací, nedaleko Slunečního pobřeží

Hodnocení zákazníků

studia Eliri

Dovolená byla příjemná a cenově přijatelná, moře bylo údajně nejteplejší za posledních 17 let, takže jsme si to užili.

Co se týče ubytování,  Eliri byl menší rodinný hotel, nově a pěkně zařízený. Na pokoji byla klimatizace v ceně, i když z nějakého důvodu musela být nastavena na méně než 19 stupňů nebo více než 26 stupňů, ale to vůbec nevadilo. Snídaně ve formě švédských stolů byla od 8:00 do 10:00 a byla výborná s bohatým výběrem. U hotelu byl menší bazén, který ale sousedil s hotelovou restaurací  a silnicí, která byla oddělena jen nízkým plotem, takže jsme raději chodili k moři.

Problém byl trochu s lokalitou, hotel se nacházel mezi Nessebarem a Ravdou, podle cestovní kanceláře 20 minut od Nessebaru a 10 minut od Ravdy. Skutečnost byla 40 minut ostrou chůzí do starého města a 20 minut do Ravdy. Vzhledem k tomu, že po celou dobu bylo přes 35 stupňů, byla 40 minutová procházka nepříjemná a docela náročná i v 8 hodin večer, cesta vedla podél silnice a bulharské chodníky nejsou v moc dobrém stavu, pokud jsou vůbec nějaké :). Když jsme situaci trochu omrkli, jezdili jsme autobusem, který stál pouze 1leva, akorát si člověk musel dát pozor na jízdní řády, protože cedule na zastávkách ukazují čas odjezdu z místa výjezdu, nikoli čas, kdy bude autobus na zástávce, na které právě stojíte, takže se musí dopočítávat. Párkrát nám to ujelo, ale pak už to šlo :). Do Ravdy se dalo dojít bez problémů

Na druhé straně na pláž to bylo skutečně maximálně 100m, i když přes poměrně rušnou silnici.

Kvůli výše zmíněným poznatkům bychom asi dovolenou nedoporučili rodině s dětmi, ale pokud někdo touží během dovolené po výletech je to vhodné místo, poměrně bez problémů se dá dojet do Burgasu, Varny, už zmíněného starého i nového Nessebaru a Ravdy, na Slunečné pobřezí i do Svatého vlasu. V okolí jsou také dva akvaparky, které mají vlastní rozvoz návštěvníků zdarma.

Velkým plusem bylo ubytování při příjezdu. Podle ubytovacího poukazu jsme si měli nechat kufry na recepci a pokoj dostat až po 14:00, ale ubytovali nás ihned po příjezdu v cca 11:30, při odjezdu jsme hotel opouštěli před snídaní, takže jsme dostali cestovní balíček.

Ještě mě napadá, že pokud někdo už byl v Bulharsku je zvyklý na spoustu malých krámků, restaurací, stánků s ovocem, zeleninou a zmrzlinou, které lemují pobřeží. Vzhledem k tomu, že tam ještě probíhá výstavba/rekonstrukce, podobné kolonády chybí, nejbližší je v Ravdě. V místě jsou asi jen tři malé krámky s potravinami, nafukovacími předměty a opalovacími krémy. Restaurace jsou převážně v hotelích: My jsme chodili do Ravdy, kde jich byla spousta a cenově přijatelných.

Příští rok se ozveme :)

S pozdravem

Vašek K.