Recenze dovolených EGYPT - Marsa Alam

Recenze dovolených EGYPT - Marsa Alam

Hodnocení CA MONTY s.r.o.

Marsa Alam je rájem pro potápěče a příznivce šnorchlování!

Letovisko Marsa Alam

Dříve tradiční přímořská vesnička žijící převážně z rybolovu, dnes jedno z nejrychleji se rozvíjecích rekreačních středisek v celém Egyptě – to je Marsa Alam. K poměrně prudkému rozvoji napomohla mimo jiné výstavba zdejšího letiště v roce 2001. Přes to všechno si toto místo, nacházející se na západním pobřeží Rudého moře, udržuje svou klidnou atmosféru, i když predikce do budoucna říká, že se brzy svou popularitou a turistickým ruchem vyrovná známým letoviskům Hurghada a Sharm El Sheikh. A není se skutečně čemu divit, neboť Marsa Alam má opravdu co nabídnout: rozlehlé pláže pokryté blýskavým pískem zlatobílé barvy a jemné konzistence, blankytné mořské vody, romantické pobřeží zdobené palmami a hotelovými paláci jako z Pohádek tisíce a jedné noci, národní parky, historické památky, potápěčská dobrodružství a výlety za poznáním bohatého okolí.

Pláže

Hodnocení zákazníků CA MONTY s.r.o.

Egypt – Marsa Alam – h. Fantazia****

Odlet byl pár minut opožděn, ale jinak vše v pořádku. Letadlo nebylo plné, takže pro rychlejší nebyl problém si přesednout a zabrat třísedačku.  Po přistání na soukromém letišti Marsa Alam okolo 5 ranní nám za dohledu delegáta u extra přepážky vlepili vízum a potom, po odstátí cca 20 minutové fronty vedoucí přes jednoho pasováka jsme byli venku a delegát nás usadil  do jednoho z přistavených autobusů. Byl to malý autobus s číslem 2 pro cca 15 lidí. Free-shop byl otevřen, čas na cigaretu také. Vyrazili jsme. Místní delegát, jiný než ten na letišti, s námi. Jakýsi Muhamed, cca 40, ale tak se tam jmenuje skoro každý. Mluvil jakýmsi slovanským jazykem, ale šlo mu rozumět. Pár lidí nás opustilo v Cataraku, další skupinka v hotelu od Q, a my vystoupili na 3. zastávce. Poslední dvojice pokračovala ještě někam dál. Bylo okolo 6:30 a Muhamed nás dovedl na recepci. Za jeho asistence jsme dostali tmavě modré náramky, recepce si vzala pasy a přidělovala pokoje. Pak se tam objevil nějaký černoušek a náramky nám zase odstřihl. Prý platí až od 12:00. Zajímavou hru rozehráli dva nosiči kufrů. První, silně neodbytný, naloží vaše zavazadla na vozík a dopraví je před pokoj. Měli jsme 2 pokoje, očekával 2 dolary. Dostal je. Pak se objevil druhý s klíči ( kartičkou ) a uvedl nás dovnitř. Rovněž očekával 2 dolary. Nedostal žádný, namísto toho jsem mu řekl, že kolega dostal 2, pro každého jeden. Jak to dopadlo, zda se šábli, nevím. Fantazia  je údajně soukromý hotel vlastněný egyptsko-italským manželským párem okolo 35. Později, někde u baru se nám představili. On je místní a dohlíží na provoz, ona papíruje. Třetím členem top managementu je Natally, asi 25-letá  Běloruska, hovořící bělorusky, rusky a anglicky, najatá pro styk s veřejností ( public relations ). Tomu odpovídá i skladba hostů – zhruba tak 3/4 Italů a 1/4Čechů, Poláků, Slováků a Rusů. Sem tam Němec nebo Arab. Hotel sám o sobě je izolovaný komplex,15 km po pobřeží nahoru či dolu není vyjma stanovišť vojáků nic.Elektřinu zajišťuje diesel agregát, takže je, v závislosti na směru větru a poloze pokoje více či méně anebo vůbec, slyšet. Za dobré pokoje považuji č. 1121 – 1123 ( východ, výhled na moře v přízemí ) a za ideální č. 2121 – 2123 nad nimi v patře. Já měl1121 a na chodbě byla cítit kanalizace, zatímco vevnitř byla občas slyšet italská rodina bydlící nade mnou. Pokoj byl každý den uklizen a ustlán a na stole 1,5 litrová, zapečetěná láhev vody. Jednou za 2 – 3 dny jsem mu tam nechal dolar.

 Za 30 euro si lze přímo ve vestibulu pronajmou taxi, které vás bez odhledu na počet lidí v autě odveze do asi25 km vzdáleného Marsa Alam, počká 2 hodiny a jede zpět. Nebo vám zařídí výlet do Luxoru nebo na Asuán. Dokonce i do Káhiry. Pokud nemáte ráda dálavy, tak se nabízí projíždˇka na oslíku, koni, velbloudu nebo motorové čtyřkolce v okolí hotelu. Nebo neomezená procházka po břehu. V areálu hotelu je i fungující dive centrum, které má rovněž svůj stánek ve vestibulu. Třetím stánkem je pracoviště dvou mladých fotografek. Co se týče obchodů, na pláži jsou dva hned vedle volejbalového hřiště, jeden s cetkami a druhý s cigaretami. Pozor, karton LM za 40 euro!! Další jsou ve vestibulu – šperky, cetky, tabák a čaje, a trička a různé jiné hadříky. Na letišti žádná trička nejsou - pouze free-shop a kavárna!

Přístup do moře je možný ze dvou míst, ze schodů nebo skokem ze2 metrůz konce asi30 mdlouhého dřevěného mola, které současně plní úlohu přístavu pro 3 malé zodiaky, anebo přímo z k tomu vyhrazeného místa z pláže z kterého se však na otevřené moře nedostanete, pohybujete se pouze na mělčině uvnitř prostoru ohraničeném korálovým útesem – vhodné pro děti a poloplavce. Možno bosky, ale opatrně, vůkol jsou korály a dokonce i homolice textilní a muréna! Z ostatních míst vás vyžene plavčík dřepící celý den na molu.

Hotel disponuje velmi přátelskou skupinou animátorů – jde o smíšený tým mladých Italů, z nichž část se věnuje celý den dětem téměř všeho věku, a to jak na suchu tak i ve vodě slané či sladké. Zda za úplatu či nikoliv nevím. Jiní nebo i ti samí zase dospělým. Gymnastika v bazénu, volejbal a fotbal, večerní divadlo atd.

Ke stravě mám pouze jednu výtku – podávané pivo bylo málokdy správně vychlazené. Napsal jsem to i Natally. Praxe je následující: Co je v láhvi je placené. Takže v režimu all inclusive pingl vyndá láhev piva z lednice – i studenou, nalije vám 2,5 deci do skleničky a tu flašku nechá stát v tom vedru u sebe za barem. Přijde další  a dostane zbytek. Pokud máte tu smůlu, že vždy chodíte jako druhý a ještě s časovým odstupem za tím prvním, tak se studeného piva prostě nenapijete. A když jde o roznášené pivo a vy jste první, tak si stejně moc nepolepšíte, protože jako první nalije vaše pivo, ale nepůjde na plac přece vícekrát, že ano. Tak to postaví na tác a začne tvořit další objednávky – tehdy letěl koktejl „Sex on the beach“, něco třísložkového plus led. A teprve potom, v klidu, to vezme a jde na plac.

Vlastně mám ještě jeden kulinářský zážitek. Při obědě jsem z jedné mísy nabral rýži, z druhé něco jako masové kuličky v omáčce. Při jídle jsem tam objevil ještě třetí složku – uvařeného, středně velkého švába. Ihned jsem kývl na jednoho z manažerů jídelny ( jsou tam vždy a velmi se snaží ) a ukazuji mu toho brouka. Nevěřícně kroutí hlavou, píchá do něj prstem, ptá se na číslo pokoje, bere talíř a mizí v kuchyni. Odpoledne přijdu do pokoje a na posteli vidím obrazec ptáka vytvořený z bílého froté županu, který nebyl ve výbavě pokoje. Večer ještě někdo klepe a za dveřmi je vozík s mísou plnou ovoce a dvou coca col v plechu. Říkám, že bych radši pivo – za chvíli tam bylo. Župan mám doma, bral jsem to jako omluvu a zřejmě správně, protože při check out, kdy předáváte pokoj, to nikomu nevadilo. Mimochodem, check out je do 12 hodin, oběd od12 aodjezd byl po třetí, takže to vypadalo, že k oběhu bude houska od snídaně. Ale nevím, zda úmyslně či omylem, náramek nám nevzali. Oběd i odpolední občerstvení byly v plné síle a dokonce i na zpáteční cestě, když jsme nakládali cesťáky v Q.. hotelu, nám na ně dali napít. Opět nevím, zda omylem nebo úmyslně, ale i tam měli náramky modré.

Šnorchlování v porovnání s místy, kde jsem už byl, tj. hotel Arabia v Hurgade a kemp Awlad Baraka, nemá chybu. Jednak co se týče velikosti a rozlohy korálových útesů a  jednak různorodosti mořské fauny. Musíte jít z mola a hned jste na útesu. Tak jednou denně jsem potkal želvu, jednou jsme asi hodinu pozorovali lovící chobotnici a největším zážitkem bylo setkání se sibou. O perutýnech, trnuchách, soltýnech, murénách a další spoustě rybiček ani nemluvím. Přístrojové potápění jsem nezkoušel – neměl jsem parťáka.

Vítr: Když nefoukal, tak bylo příšerné vedro, po písku nešlo bosky chodit a voda u břehu měla snad přes 30. Když foukal od moře nebo z pouště, byly vlny tak do50 cma písek jak jehličky.

Co ještě dodat?  Své fotky žádné nemám a fotky od ostatních nevím zda někdy dostanu, protože jsme se lehce pohádali.

Petro, pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte.

S pozdravem

O. L.

Egypt – Marsa Alam – h. Holiday Beach Resort****

Dobrý den,moc se omlouvám,že jsme vám nenapsali hned jak jsme dojeli! Ale byli jsme vážně nadšeni tak jsme na to uplně zapomněli :o) bylo tam krásně,můžu jedině doporučit. Nejhezčí bylo potápění,nádhera. Mnoho ryb,viděli jsme i murenu takže pro nás vážně zážitek :) Jednou jsme šli i podél pláže na vrak lodě kde jsme viděli nádherné čisté moře. Jídlo bylo taky dobré,nikdy se nestalo že by jsme odešli nenajezení. Jediný problém který tam byl tak to s jedním výletem,nebyl tedy náš ale jiných lidí kteří tam byli s námi. Prý byla hrozná doprava i přístup k nim,tak výlet ani nedokončili a chtěli se vratit do hotelu. To se nám nestalo,nám bohate stacilo to potapeni u hotelu,protože tam to bylo uzasne :o) děkujeme za spolupráci a výber dovolene! Vážně můžeme jen doporučit,děkujeme L. a Ch.

Egypt - Marsa Alam – h. Sentido Oriental Dream ***** 15.10.2012

hotel Sentido Marsa Alam Egypt
Dorazili jsme do hotelu ráno v 6 hodin ubytovali nás prakticky hned a dostali jsme i náramky takže jsme mohli už na snídani ikdyž jsme měli začínat až obědem.
Ubytování dobré,koupání moře s velikým odlivem a protože byl neustále vítr byly veliké vlny,takže v otevřeném moři se nešlo celých 15 dní koupat.Na obou stranách pláže jsou ale obrovské laguny kde je koupání krásné bez vln a hlavně nádherné šnorchlování to bylo opravdu super.
Jinak hotel absolutně bez Rusů ale zase plný Italů Jídlo dobré velký výběr všeho, výborná je italská restaurace kam můžete jít na večeři v rámci AI jedenkrát za týden V hotelu jsou 3 bazény u nich bary takže paráda.
Hotel má 5 hvězdiček,ale před tím jsme byli dvakrát v hiltonu v Nuweibě který má 4 a byl myslíme si o něco lepší Jinak se dá teto hotel doporučit.          

Š.

Egypt – Marsa Alam – h. Sentido Oriental Dream*****

Ahoj, ryby nějaké jsou, ale moře nic moc, tři mělké laguny a za útes nelze, velký příboj. Při přílivu silný protiproud, při odlivu moře zmizí. Zítra Abu Dabab na želvy. Hotel moc hezký, služby supr. Další zprávy průběžně. Pa M.

 

Egypt - Marsa Alam – h. Utopia Beach *** 18.11.2012

Dobrý den,

 

v hotelu se nám velice líbilo :-)) Jídlo bylo velice dobré, akorát nám docela zkazilo náladu, když jsme se dozvěděli o zrušení našeho původního letu, který nám přesunuli na ráno :-(, ale to se asi nedá nic dělat no. Jinak vše bylo v pořádku. Každý den jsme měli vzorně naklizeno i připravené balené vody, kterých jsme měli stále dost. Takže si myslím, že nám opravdu nic nescházelo :-)

 

Přeji krásný víkend :-)

 

K.L.